Užitečné informace o Izraeli.

Mapa Izraelehttp://www.eyeonisrael.com/

Časové pásmo: místní čas je oproti našemu posunut o  +1 hodinu (datum změny letního a zimního času je odlišné od ČR).

Jazyky: oficiálními jazyky je hebrejština a arabština. Všude se domluvíte anglicky (povinná
školní výuka) a v poslední době i rusky (velká migrační vlna přistěhovalců). Němčina není příliš oblíbená. Nápisy a tabule na obchodech jsou většinou v hebrejském, arabském a anglickém jazyce.


Měna: je 1 šekel (ILS), 1 šekel = 100 agorot. Orientační kurzy: 1 ILS = 4,80Kč, 1USD = 3,90ILS, 1EUR = 5,20 ILS. Mezinárodní platební karety se přijímají téměř všude bez problémů. Směnu peněz je nejvýhodnější provádět v licencovaných směnárnách, kde výměna probíhá bez poplatků. V hotelových směnárnách (dá se říci i to samé o bankách) bývá kurz o cca 8-10% nepříznivější než v licencovaných směnárnách.


Telefony: Čeští mobilní operátoři (aktivovaná služba – roaming) zde fungují bez problémů. Na hotelových pokojích jsou telefony s přímou volbou.


Zásuvky a elektrické napětí v síti: střídavý proud 220 V/50 Hz. Zásuvky se mohou lišit od evropských parametrů. Potřebné adaptéry jsou na místě bez problémů k dostání. Napájecí dvojvidlice ( do nabíječek telefonů, fotoaparátů a atd.) lze zapojit bez problémů.Voda: z vodovodu je naprosto nezávadná a pitná.


Pracovní doba: neděle je prvním pracovním dnem v týdnu. V pátek odpoledne, se západem slunce, začíná tzv. šabat, který končí v sobotu večer. Šabat je den odpočinku – je zakázána jakákoliv práce.  Nefungují pošty, banky, administrativa a většinou ani autobusová doprava. Zavřené jsou obchody a některé restaurace. Stejný režim platí o četných židovských svátcích, jejichž data jsou pohyblivá (každý rok jsou k jinému dni).

V obchodech je standardní otevírací doba od neděle do čtvrtka 8-13 a 14-19 hod. (v zimním období), v létě do 20.30 hod., v pátek 8-14 hod.

Restaurace otevírají se západem slunce v sobotu, tedy po konci šabatu. Ve velkých městech, jako jsou Tel Aviv nebo Haifa, bývají restaurace otevřeny stále, v Jeruzalémě se šabat dodržuje. Pro křesťanské komunity zůstává dnem pracovního klidu neděle, muslimské oblasti a komunity mají zavřeno v pátek, což je den klidu pro muslimy.

Banky jsou zpravidla otevřeny ve dnech neděle-pátek 8,30-12,30 hod. a navíc odpoledne (16-18 hod.) v neděli, úterý a čtvrtek. Většina bank má bankomaty, které fungují 24 hodin. Můžete použít bez problémů jakoukoliv mezinárodní platební kartu, a vybrat si tak šekely přímo v zemi.

V obchodech ve velkých městech je obvykle otevřeno od neděle do čtvrtku od 9 (někde od 8) hodin do 19 h (někdy déle). V pátek je otevřeno 8-14 h a v sobotu je zavřeno. V zemi je však množství nákupních center, které nabízejí flexibilnější otevírací dobu. Zejména v turistických oblastech jsou některé obchody otevřeny nonstop.

Státní úřady obvykle pracují ve dnech neděle-čtvrtek 7.30-16 hod. a jsou zavřeny v pátek; v předvečer náboženských svátků obvykle zavírají ve 12 hod. Obvyklá pracovní doba firem je neděle-čtvrtek 8-16 hod., v pátek 8-13 hod. (pokud v pátek pracují). Během soboty není vhodné jezdit do ortodoxních židovských čtvrtí autem.

V muzeích je otevřeno velmi rozdílně, v některých i v sobotu.

Nákupy a obchody: ve většině obchodů a restaurací je možné platit mezinární kartou ( American express, VISA, Eurocard/MasterCard). Platbu kartou doporučujeme uplatnit i při pobytu v hotelích: je jednodušší a lacinější nechat si vystavit „otevřený“ účet, kde se v průběhu pobytu připisují částky za konzumaci nápojů a jídla objednaných navíc, telefony, případně jiné služby. Výši kapesného  doporučujeme na osobu 120 – 150 USD/týden (při zajištění hotelu s polopenzí).
Pro představu uvádíme orientační ceny některých potravin a produktů: 2 dcl běžného místního vína 8-20 ILS, 0,3 l točeného místního piva 7-14 ILS, cola nebo limonáda 4-7 ILS, plechovka piva 0,3 l (v supermarketu) 3-5 ILS, lahev vody (1l) 3-6 ILS, gyros v chlebu pita 15-20 ILS, , káva nebo čaj 5-10 ILS, menu v restauraci od 43 ILS výše, pohlednice 0,50-1,50 ILS, známka na pohled do ČR 1,40 ILS.


Doprava: hustá a levná je síť autobusových linek po celé zemi – provoz je značně omezen o šabatu. Taxíky fungují stále a ze zákona jsou vybaveny taxametrem, který musí být zapnut. Taxikáři jsou zde slušní. Vnitrostátní letecká přeprava je mezi městy: Tel Aviv, Eilat, Jeruzalém a Haifa. Na rozdíl od autobusové dopravy není železniční přeprava tak rozvinutá, hlavní tratˇvede z Tel Avivu do Haify a dále na sever.


Spropitné: v Izraeli je spropitné prakticky pevnou součástí příjmů u mnoha profesí (řidiči, průvodci, hotelový personál, číšníci apod.). Pokud se spropitné nedá, dává se tím najevo, že zákazník není se službou spokojen. Spropitné se nedává u rychlého občerstvení. V restauracích s obsluhou se předpokládá spropitné cca 10% z ceny. V hotelích je obvyklé nechat pokojské na stolku 1 – 1,5 USD za osobu a noc.


Bezpečnost v Izraeli: v současné době je již výrazné uklidnění nepokojů a válečných střetů s Palestinou. Z velké části je dokončená bezpečnostní bariéra mezi Izraelem a Palestinským územím. Je pravdou, že i přes toto opatření občas dochází ke konfliktům, nicméně se to týká hlavně oblastí bez turistického ruchu. Území Tel Aviv – Arad – Mrtvé moře jsou přísně střeženy a je zde bezpečno. Kriminalita je zde daleko nižší než u nás a kapesní krádeže jsou velmi ojedinělé. Doporučujeme ale chovat se nenásilně a vyvarovat se jakáchkoliv extrémů.


Židovské svátky: na rodinu se klade v judaismu velký důraz, Židé slaví svátky vždy společně s rodinou a přáteli. Data židovských svátků jsou z hlediska našeho kalendáře pohyblivá.
Šabat: nejdůležitější svátek v judaismu, jedno z přikázání v židovském Desateru. Slaví se každou sobotu, respektive od pátečního do sobotního soumraku. V tento den se nesmí vykonávat žádná práce ani cestovat či provádět obchodní transakce. Zastaví se doprava. Je to svátek, při němž se schází přátelé a rodiny. Začíná v pátek se západem slunce, kdy se obvykle koná slavnostní večeře. Od této doby jsou zakázány určité druhy práce. Člověk se má věnovat odpočinku a studiu. Šabat končí po západu slunce v sobotu.
Pesach: Velikonoce, svátek nekvašených chlebů Svátek, který připomíná odchod Židů z Egypta.
Šavu´ot: svátek darování Tóry. Slaví se 49 dní po Velikonocích a je připomínkou darování Tóry Mojžíši na hoře Sinaj.
Roš hašana: židovský Nový rok. Tomuto dni se také říká „Den soudu“.
Jom kipur: Den smíření, nejsvětější den v roce. Poslední z deseti dnů roš hašany. Den přísného půstu a vyznání hříchů. Lidé by se měli druhým omluvit a odpustit. Je to velmi ctěný a uctívaný svátek. V tento den byste určitě neměli rušit ortodoxní židy a raději do těchto čtvrtí nechodit.
Sukot: tzv. svátek stánků na připomínku dnů strávených v poušti. Původně symbolizoval konec zemědělského roku v Izraeli. Proto se mu také někdy říká svátek sklizně.
Simchat Tóra: oslava ukončení ročního čtení z Tóry, na ulicích se tančí a slaví.
Chanuka: osmidenní svátek světel. Svátek připomíná vítězství povstalců (Makabejců) nad Římany, po kterém byl znovu dobyt Jeruzalém a obnoven samostatný židovský stát.
Purim: svátek připomínající zachránění židů. Jedná se o záchranu Židů před záhubou v Perské říši.
Tu bi-švat: svátek učenců.

Český zastupitelský úřad v Izraeli:
Embassy of the Czech Republic
23  Zeitlin Steet
Tel Aviv 61664
Velvyslanec: Martin Stropnický
Telefon: 009723/6918282-3, KO-6911033, sekretariát-6911031
Fax: 009723/6918286
Nouzová linka: 00972/52/2/947698
E-mail: telaviv@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/telaviv
Provozní hodiny úřadu: pondělí – pátek 07.45 – 16.15
úřední hodiny KO pro veřejnost: pondělí – pátek 09.00 – 12.00
úřední hodiny-víza: pondělí, středa, pátek 09.00 – 11.00

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje před cestami a během pobytu v Izraeli sledovat aktuální bezpečnostní situaci. MZV ČR dále doporučuje mít při sobě kontakt na stálou konzulární službu Velvyslanectví České republiky v Tel Avivu na čísle 052-294 7698 (00 972 52 294 7698 z mezinárodní sítě), která poskytne pomoc v nouzi nebo informace o aktuální bezpečnostní situaci.

18.01.2012

helping advertisers meet business objectives whether they want to buy a show, buy a channel or buy an audience segment. selection cheap jerseys china of the new wholesale jerseys programming includes: Ultimate DJ, a global Electronic Music competition style live series executive produced cheap nfl jerseys by Simon Cowell, Patrick Moxey, Hamish Hamilton, Ian Stewart, and Kelly Belldegrun; a renewed partnership for a second year with Live Nation to live stream concerts with the addition of festivals; The Pursuit, a new scripted original long form series from Scott Stuber and Beth McCarthy Miller; and multiple new programs from Yahoo Digital Magazines, including I Am Naomi, starring executive producer Naomi wholesale jerseys Campbell, and Riding Shotgun with Michelle Rodriguez, starring executive producer Michelle Rodriguez; among others. Yahoo Live is the Ultimate Digital Destination for Live Music Video and the New Home to Daily Live News, Finance and cheap jerseys Entertainment Programming Yahoo Live launched in July 2014 as the ultimate destination for online live music and events, which included
Woody Hayes Athletic Center Back to Main MenuCelebrationsFraud PreventionManage Your AdPlace an AdLike the proud father of a new, $21.5 million baby, Ohio State coach Jim Tressel led a tour of the renovated and expanded Woody Hayes Athletic Center on Thursday. The conclusion drawn at the end of the maze of meetings rooms, monuments to OSU tradition, coaches‘ offices, workout areas, in water treadmills, pool tables, racketball courts and flat screen TVs?Audio: Jim Tressel on why this happenedTake that, NFL. For good or for bad, cheap jerseys from china the new hub of Ohio State cheap nhl jerseys football isn’t just a beacon for other major college programs it’s a gauntlet thrown down to the entire gridiron universe.“I’ve cheap jerseys been to a lot of pro facilities,“ Tressel said. „I don’t know wholesale jerseys china any that have more than this.“Tressel then told a story of a specialized cleaning crew that recently visited the Woody (that’s what everyone calls it) after cheap jerseys previously cleaning several NFL headquarters.“Their jaws were open,“ Tressel said. „They
Articles Connexes:

but it’s also worth noting that he has a history of breaking the rules in pursuit of a win. What should the Authentic Blue Evander Kane Jersey punishment be, if it’s determined that the deflations were no accident? (And really, 11 out of 12 footballs? Elite Blue Pierre Turgeon Jersey That Elite Evander Kane Jersey would be quite a coincidence.) There’s the argument for fines, but given the big money in football, that’s a bit like levying a $500,000 fine against a shady investment bank. It can pay, and if it’s worried about getting caught in illegal or overly risky behavior, it’ll just build the fine into its business model. Big deal. Authentic Blue Matt Moulson Jersey What about the loss of a first round draft pick? Again, is that really Elite Gold Evander Kane Jersey such a punishment? The Patriots aren’t hurting for talent, and maybe they wouldn’t mind skipping the most expensive round of new players. If an individual is found to have Elite Evander Kane Jersey personal knowledge or involvement with the deflations, that person ought to be suspended for a number of games perhaps even for the Super Bowl, if a full investigation and appeal can be done before then. If not,
Authentic White Evander Kane Jersey /> Elite Gold Evander Kane Jersey and Mishra for spin attack. The bowler selections will be Men Matt Moulson Jersey a crucial part in where the victory will depends upon it. All Rounder Stuart Binny will be advantage for India so board should consider him for selection. Test Series: This is Authentic Tyler Ennis Jersey the first time that South Africa will play for four test matches against Indian cricket players here. Before to this they will be faced all bowling attacks from India and they will rehabilitee to our Indian whether condition and they will analyzed our pitches much better than others. So, they definitely try to utilize their spin bowlers on test matches. Because Indian pitches are well supporting Authentic Blue Derek Roy Jersey for Spin attacks. Imran Tahir and Dane Piedt are back into the test squad for bowling. Making series win at Sri Lanka, India looking strong on Elite Ryan Oreilly Jersey test matches now. The new emerging Indian players Men Ryan Oreilly Jersey performed well on Sri Lanka series and Captain Virat almost will try to make use of the same squad again. For good batting, we should choose Murali Vijay, Shikhar Dhawan, Cheteswar
is Elite White Derek Roy Jersey quickly shaping up to be the year of the cord cutter, with various media companies finally warming up to the Youth Matt Moulson Jersey concept of offering live streaming content. In the wake of Dish Network announcing a streaming cable service called Sling TV and Sony unveiling a similar platform in PlayStation Vue, NBC has decided to stream the Super Bowl and all of its Elite Gold Ryan Elite Gold Derek Roy Jersey Oreilly Jersey festivities online. Before we get to all Authentic White Derek Roy Jersey of the many ways you can stream Super Bowl 49 between the New England Patriots and Seattle Seahawks in Glendale, Arizona online, let get NBC estimated schedule out of the way first for Sunday. If you have a DLNA player at home that supports media rendering (most of them do) then you can easily upgrade it to stream almost any online video, movie or live tv show. All you need is an iPhone, iPad or iPod Women Derek Roy Jersey touch and the free app Video TV Cast for DLNA. Step 1: Install Video TV Cast for DLNA (iOS App) Get Video TV Cast for DLNA from the iOS App Store. Step 2: Connect the App to Your DLNA Player Make sure your
Fantasy Football History At its most basic, fantasy football is a game in which football fans use their knowledge of the sport to compete against each other in formats that relate to the actual performance of professional football teams. The goal of the fantasy football player is to select which athletes or teams will have the most impressive performances during a given week. In order to be successful at fantasy football, a fantasy player must follow the Elite Matt Moulson Jersey weekly happenings of the NFL and make better choices than his opponent makes. Modern fantasy football can be traced back to the late Wilfred „Bill“ Winkenbach, an Oakland area businessman and a limited partner in the Oakland Raiders. In a New York hotel room during a 1962 Raiders eastern cross country trip, Winkenbach, along with Raiders Public Relations man Bill Tunnel and Tribune reporter Scotty Starling, developed a system of organization and a rulebook, which would eventually be the basis of modern fantasy football. Focusing

six weeks. The death comes a little more than four years after offensive lineman Korey Stringer of the Minnesota Vikings died of heatstroke during a training camp practice on a day during which the heat index soared to 110. Since Stringer’s death, NFL teams have increased their efforts to teach players about hydration and how to manage Elite Blue Pierre Turgeon Jersey the heat. They have been experimenting with sensors to measure players‘ core body temperatures, although Women Ryan Oreilly Jersey those by themselves wouldn’t be able Elite Blue Authentic White Zemgus Girgensons Jersey Ryan Oreilly Jersey to prevent a heat related death. On Saturday night in Elite Gold Pierre Turgeon Jersey Denver, temperatures were in the mid 60s with 50 percent humidity, although experts say heatstroke can occur even in cool conditions. After the game, Nolan said he had no comments about San Francisco’s 26 21 loss to Authentic Blue Ryan Oreilly Jersey the Broncos. „There are more important things on our mind than the game,“ he said. „Right now, our thoughts Authentic Tyler Ennis Jersey and prayers are with Thomas Herrion.“ Shortly after that statement, the Niners got Men Matt Moulson Jersey dressed and boarded buses that took them
in professional golf. When he was in his late teens, Baddeley was seen as Elite White Evander Kane Jersey one of the most promising talents in world golf. He was the youngest Authentic White Tyler Ennis Jersey player ever to represent Australia in the Eisenhower Trophy and he won the Holden Australian Open as an amateur in 1999 and retained his title in 2000, by which time he had turned professional. In 2001, he won the Greg Norman Holden International in Australia. He won the PGA Elite White Pierre Turgeon Jersey Authentic Zemgus Girgensons Jersey Tour of Australasia’s Order of Merit in 2000/01. However of the following few years he came to be overshadowed by his Australian contemporary Adam Scott, who is less than a year older than Baddeley but reached the world top 10 in 2005. and placed tenth on the money list to earn a PGA Tour card for 2003. He had second place finishes on the PGA Tour in Elite Gold Matt Moulson Jersey 2003 at the Sony Open in Hawaii and 2004 at the Chrysler Classic of Tucson. However he struggled for consistency, and after a solid rookie season, when he finished 73rd on the money list, he only just Authentic White Matt Moulson Jersey Women Evander Kane Jersey retained his card Elite Gold Ryan Oreilly Jersey in 2004, when
there is a lot Authentic Gold Derek Roy Jersey more that needs to be ironed out. Below you will find my plan for a 16 team college football playoff. I am certain that many will disagree with me on this topic and I expect it. Before getting into the details, the regular season needs to be cut back to 11 games for every team. Since Conference Women Derek Roy Jersey Championship Games are basically a must in today’s game, we need to require every conference to have a Championship Game or just deal with the disadvantage of not playing the extra week as the Big Ten has done for years now and done nothing to remedy. Authentic Evander Kane Jersey I have chosen the 16 team format for one reason and one reason alone. FAIRNESS, something that has long been neglected by the NCAA for Division I A Football Bowl Subdivision football. You see, the whole idea of the BCS basically limits any real chance at any kind of a fair chance for 45 of the 120 Division I A college football programs in 2009. With 65 teams in BCS Conferences and over 90% of the BCS Bowl Game bids (and the $17 million
seasons in the NFL. He attended college at the University of Georgia (1958 61), leading the Bulldogs to an SEC championship in 1959. He was drafted by the Minnesota Vikings in 1961 in the third round as the 29th overall pick. He played the Vikings from 1961 66 before being traded to the New York Giants. During his first years in the league, Tarkenton developed a reputation as a scrambler, one of the first quarterbacks in the league to use such a technique. It was his use of the scramble that led to many arguments with the Vikings owner and probably his trade to the Giants. He played with the Giants from 1967 71 before being traded back to the Vikings, where he played until he retired after the 1978 season. During the 70’s, Scramblin‘ Fran led the Authentic Blue Evander Kane Jersey Vikings to three Super Bowl appearances, but could never manage to win one. During his career, he completed 3,686 of 6,467 pass attempts for 342 touchdowns, 266 interceptions, and 47,003 yards in 246 games. He ended his career with a 80.4 QB rating

1 gas price rise big for small Toyota Prius hybrid is the bestselling car in California, but Experian (Bill Pugliano / Getty Images ) You might think that a $1 increase replica yeezy 750 boost in gasoline prices would result in a yeezy 350 boost online big boost for yeezy 750 boost black the sale of yeezy 750 for sale hybrids and electric vehicles. Not so, according to a new report by Experian Automotive. The Schaumberg, Ill., group wholesale jerseys says sales of small gas powered cars would climb quickest, yeezy 750 boost black while sales of some hybrids would actually fall during such an increase. Experian said the results were gleaned in part from a study on the effect of rising fuel cheap yeezy boost prices on various vehicle segments over a five year yeezy 750 for sale period. PHOTOS: The top 10 gas misers The research, Experian said, showed that there was a direct correlation between fluctuations in replica yeezy boost gas prices and changes in market share for different types of vehicles. Experian’s analysis is based on what they called an average cheap nfl jerseys month of 1 million in motor vehicle sales. yeezy 350 boost online In such a month, a $1 a gallon increase in gasoline prices would cheap yeezy 750 boost boost sales in the small car economy segment 0.7%, or about 7,000 vehicles, the report cheap yeezy boost said. Sales of hybrid cars, which normally yeezy 750 for sale sell at a rate of about 20,000 to 40,000 units a month, would grow just 0.2%, yeezy 750 boost online or about 1,000 cars. Erik Hjermstad, lead analytic consultant for Experian Automotive, speculated in an interview that the main reason smaller, mostly gasoline powered cars would benefit more than replica yeezy 350 boost hybrids during a fuel price spike is that they cost less. „The hybrids don’t have that going for them yet,“ Hjermstad said. 750 yeezy paypal online Similarly, electric vehicle sales „could go up a lot faster if they Cheap Elite Jerseys can be replica yeezy 350 boost cheaper and have longer ranges“ in the number of miles they can travel on a single charge.
5 Daily Deal Headline Examples Composing powerful cheap yeezy boost 750 duplicate and statements is an experienced business and art. But there is a technology to it as well and in the daily deal market there are confirmed treatments to writing statements that turn. We progressively take in considerable quantities of information in an amazingly almost no time. It 350 boost free shipping also seems our interest covers online are much smaller than they are in the real world. Many times we replica yeezy boost check out websites for only 5 10 a few moments before starting the process of to remain or go. In this content we are talking about the technology, significance and significance of deal statements and headings in the daily deal market. The headline, or headline, is the first thing that a prospective customer’s eye is attracted to when yeezy 750 boost online they check out a web page and it mostly decides whether or not yeezy 750 free shipping a guest will remain on your web page and eventually buy. Below are some illustrations of the confirmed statements that catch a leads interest and eventually cause 350 boost free shipping to a voucher or voucher