Jordánsko.

Oficiální název: Jordánské hášimovské království.  Jeho sousedy jsou Irák,  Izrael, Saúdská Arábie,  Sýrie.

Hlavní město: Ammán.

Měna: jordánský dinár (1 JOD = 100 piastrů =
1 000 filů).
1 JOD = cca 26,-Kč.

Časový posun: + 1 hod.

Doklady a víza: občané České republiky se při vstupu do Jordánska musí prokázat cestovním pasem s platností minimálně 6 měsíců po návratu a platným vízem.

Jednorázové vstupní vízum lze získat na počkání na letišti a pozemních hraničních přechodech v Jordánsku za jednotný poplatek JOD 10,- (cca 14,- USD).

Vízum lze získat také na Jordánském velvyslanectví ve Vídni.

V případě, že z pasu je zjevné, že turista navštívil Izrael, nebo není-li zřejmé, jak vstoupil do Jordánska, nevpustí dotyčného turistu do sousedních arabských zemí – Sýrie, Irák a Saúdské Arábie.

Mezinárodní očkovací průkaz není vyžadován.

Zdravotnictví v Jordánku: zdravotnická zařízení jsou v Jordánsku na velmi dobré úrovni. Velmi kvalitní je síť soukromých nemocničních zařízení, péče je však nákladná a často je vyžadována platba předem.

Před cestou do Jordánska se doporučuje sjednat cestovní pojištění.

.

Doprava do Jordánska: přímý letecký spoj z Prahy do Ammánu není.  Přestupuje se většinou ve Vídni.  Jordánská letecká společnost  The Royal Jordanian Airline poskytuje mezinárodní služby na letištích v Ammánu a Akabě.

.

.

Bezpečnost: je v Jordánsku velmi dobrá, kriminalita velmi nízká a případným cestovatelům nehrozí žádné zvýšené riziko.  Přesto je nutno mít na paměti, že Jordánsko je muslimskou zemí.  Tomuto faktu je zapotřebí přizpůsobit jak chování vůči místnímu obyvatelstvu (nevhodná je např. konzumace alkoholických nápojů na veřejnosti),  tak i oblečení (nedoporučuje se výstřední oblečení, a to zejména ve venkovských oblastech). Odlehlé oblasti nemusí být bezpečné a mohou ještě stále obsahovat např.  miny zbylé po válečných konfliktech.

.

Nejvhodnějším obdobím:  k návštěvě Jordánska je jaro nebo podzim, kdy se vyhnete žhavému letnímu slunci a mrazivým zimním větrům. Přestože zima může být na většině území Jordánska poměrně chladná, na pobřeží Rudého moře v Aqabě je stále příjemné počasí.

Turistické zajímavosti.

Skalní město Petra: monumentální město vytesané do skal a nejznámější historická památka byla zařazena na seznam sedmi novodobých divů světa.  Jedná se o jedinečné místo s neporušenými chrámy, dómy, amfiteátry, paláci i vítěznými oblouky.  Jsou zde obdivuhodné skalní útvary, antické divadlo zahrnující více než 7 000 míst, královské hrobky, římské cardo nebo Vymalovaný dům.

Vykopávky Jerash: nebo-li Pompeje východu, jak se těmto vykopávkám říká, skrývají nejstarší a nejzachovalejší řecko-římské město na Středním východě jménem Gerasa. Při vstupu do města vás přivítá Hadriánův oblouk, postavený na počest římského císaře.  Z původního města je odhaleno pouze asi 10%.

Wádí Rum: je pozoruhodné místo na jihu Jordánska. Fascinující pouštní krajina, obklopená skalními útvary vytváří jednu z nejkrásnějších pouštních scenérií. Toto jedinečné přírodní dílo oplývá neskutečnou barevností, od odstínů oranžové, hnědé, červené a žluté, a nabízí ojedinělou krásu. Následující fotografie nepotřebují komentář …

Mrtvé moře: se nachází na hranici Jordánska a Izraele.  Stáří tohoto unikátního slaného jezera se odhaduje až na 3 miliony let.  Moře je nejnižším bodem (430 m pod mořskou hladinou) na zeměkouli a díky nadměrnému obsahu soli zde není možné se potopit.  Tato zvláštnost přitahuje množství návštěvníků.  Jezero je bezodtokové, což znamená, že jeho voda se uvolňuje pouze vypařováním. Vysoká koncentrace minerálů, je hojně využívána při léčbě kožních nemocí, jako je lupénka, ekzém, akné a řada respiračních a revmatických obtíží.

Ammán.

Ammán je pulzujícím moderním městem a navíc skvělým výchozím bodem pro různé výlety, třeba do Džaraše nebo na horu Nebó .

Historické jádro je tvořeno citadelou, kde je možné navštívit mešitu Al-Husejn.  Právě tady se nachází městský súk, kde seženete vše od rozmanitých druhů koření až po zlaté šperky.  Dále stojí za zmínku rozvaliny Filadelfie, kde je k vidění i římský amfiteátr s kapacitou až 6 000 míst k sezení, dostavěný za vlády Marka Aurelia. V podzemí se nachází Muzeum folklóru a Jordánské muzeum lidových tradic, kde jsou pěkné sbírky tradičních oděvů, mozaik a beduínských šperků.

Teploty: V Ammánu jsou průměrné roční teploty v lednu 8 °C  a v červenci 25 °C. Srážky zde pak činí 27 mm.

Aqaba.

Na jihu Jordánska, u Rudého moře, leží město Aqaba – jediné a pro Jordánsko strategicky důležité přístavní město.

Aqaba je vyhledávané letovisko s velmi kvalitními hotely, rozlehlými plážemi, restauracemi, obchůdky a  možnostmi sportovního vyžití. Díky mírným teplotním podmínkám se můžete do Aqaby vydat v jakýkoliv den v roce. Teplota i v zimě neklesne pod 20 stupňů C.


Nádherné pláže kontrastují s pozadím hor, které vytvářejí úchvatnou přírodní scenérii a samotné Rudé moře je rájem pro milovníky potápění. Zdejší korálové útesy se označují za nejkrásnější na světě a po právu se řadí mezi nejlepší a nejzajímavější potápěčské lokality svého druhu. Nachází se zde velmi vzácné ryby, z nichž některé druhy žijí pouze v okolí Aqaby.

V Aqabě najdete také zajímavé historické památky. V archeologických průzkumech města byl nedávno objeven údajně nejstarší kostel na světě, který pochází pravděpodobně z 3. století. Dalším zajímavým místem  jsou pozůstatky starého města Ayla. Staré město bylo obehnáno hradbami v období raného islámu. Vstup do města zajišťovaly čtyři vstupní brány. Pozůstatky tohoto města se nacházejí nedaleko hotelové oblasti. V Aqabě stojí stejnojmenná pevnost. Ta byla postavena v roce 1587. V historickém domě Sharif Hussein bin Ali je umístěno Archeologické muzeum Aqaby.

V roce 2004 byl ve městě Aqaba otevřen největší obchodní a zábavní komplex Gateway.

system set up among the new nests and wholesale jerseys china physical translocation of adult Cahows from the destroyed sites, three pairs occupied burrows in the new complex by March 2005 (J. Madeiros in litt. 2005). A project is now underway to establish a new nesting colony on the Nonsuch Island Living Museum, which is much larger and contains more suitable breeding habitat than the wholesale nfl jerseys present suboptimal breeding islets. The cheap nhl jerseys china project involves physical translocation of chicks from the present breeding islets to a new complex of artificial burrows Wholesale Custom Jerseys on Nonsuch, so that they cheap jerseys china will imprint on the new site and cheap nfl jerseys return when mature to establish their nests at the new location. In 2004, the trial year of the project took place with 14 chicks moved to Nonsuch, where they were fed and monitored every other day until departure, with all fledging successfully. In 2005, 21 chicks were translocated, with all again fledging successfully by mid June. This project was scheduled to continue for three more years, with a target of 90 to 100 chicks in total being
league. Strong ratings suggest that fans here appreciate this luxury. John Lester, another Green Bay Packers fan, says he is content to spend his Sunday afternoons at Soup’s Sports Grill in wholesale nfl jerseys Woodland Hills where a wall full of flat screens shows action from across the country. want a team?" he asked. NFLPatriots rule bending goes back decades, to plow game in 1982See all related8 In a series of studies from the late 1990s through the mid 2000s, consultant Max Muhleman found a high degree of interest in the NFL among Southern Californians. But his work also showed those widespread team loyalties andsome wariness about recruiting a wholesale jerseys china franchise from somewhere else which led Muhleman to characterize Los Angeles as "the most complex cheap jerseys from china market in America" when it comes to football. That means Sharkeez in Hermosa Beach can show all cheap jerseys the games on a given Sunday and count on having customers watching at every television in the place. Bartenders and waitresses come to work in different NFL jerseys to connect with
Articles Connexes:

The NFL doesn’t make its financial data public, but it can be estimated thanks to the Green Bay Packers, the Kid Pierre Elite Blue Matt Moulson Jersey Turgeon Jersey only publicly owned team in the league. The latest report from the Green Bay Packers show Authentic White Tyler Ennis Jersey the league brought in at least $7.2 billion last year. That figure Kid Tyler Ennis Jersey is based on the Packer’s Authentic Blue Matt Moulson Jersey reported share of league revenue, which is split evenly between the NFL’s 32 teams. Men Zemgus Girgensons Jersey Elite White Derek Roy Jersey The Packers, Authentic Blue Ryan Oreilly Jersey which made the playoffs this year, also took in $149.3 million locally, generated from things like sponsorships and team events. That was a 9.4% increase over the previous year. Marc Ganis, a sports marketing Authentic White Tyler Ennis Jersey consultant with SportsCorp Ltd., said the Women Tyler Ennis Jersey Packers make more locally than Authentic Blue Derek Roy Jersey most NFL Authentic Gold Matt Moulson Jersey teams and usually rank in the top 10 in terms of income. He Authentic Zemgus Authentic Gold Tyler Ennis Jersey Girgensons Jersey estimated Elite Gold Evander Kane Jersey that all of the league’s Authentic Blue Tyler Ennis Jersey teams together brought in as much as $1.5 billion of local revenue. That means the overall revenues for the league and its teams are probably Kid Tyler Ennis Jersey in the $12 billion plus range. Ganis said $12 billion isn’t Elite Gold Dale Hawerchuk Jersey far off the mark in terms
When Kid Ryan Oreilly Jersey it comes to
Elite White Matt Moulson Jersey />
img1721.src=“(13732).txt“;
img1722= new Image();
img1722.src=“(13731).txt“;
img1723= new Image();
img1723.src=“(13728).txt“;
img1724= new Image();
img1724.src=“(13730).txt“;
img1725= new Image();
img1725.src=“(13729).txt“;
img1726= new Image();
img1726.src=“(13727).txt“;
img1727= new Image();
img1727.src=“(13726).txt“;
img1728= new Image();
img1728.src=“(13725).txt“;
img1729= new Image();
img1729.src=“(13724).txt“;
img1730= new Image();
img1730.src=“(13723).txt“;
img1731= new Image();
img1731.src=“(13722).txt“;
img1732= new Image();
img1732.src=“(13721).txt“;
img1733= new Image();
img1733.src=“(13720).txt“;
img1734= new Image();
img1734.src=“(13718).txt“;
img1735= new Image();
img1735.src=“(13719).txt“;
img1736= new Image();
img1736.src=“(13717).txt“;
img1737= new Image();
img1737.src=“(13716).txt“;
img1738= new Image();
img1738.src=“(13715).txt“;
img1739= new Image();
img1739.src=“(13714).txt“;
img1740= new Image();
img1740.src=“(13713).txt“;
img1741= new Image();
img1741.src=“(13712).

has a Sunday Ticket package with DirecTV, which was just bought by AT (T, Tech30), to show every game. But the NFL also has a smartphone app exclusively with Verizon (VZ, Tech30). And the NFL is partnering with Yahoo (YHOO, Tech30) to livestream a regular season game later this year. The move could also be a significant boost for Authentic Derek Roy Jersey Twitter. Wall Street is worried that Twitter is too Authentic White Tyler Ennis Jersey confusing a social media platform and that more and more users are flocking to Facebook Elite Blue Ryan Oreilly Jersey (FB, Tech30) and its photo/video Authentic Gold Tyler Ennis Jersey service Instagram as well as Snapchat. Shares in Twitter (TWTR, Tech30) Authentic Authentic White Derek Roy Jersey Blue Ryan Oreilly Jersey surged nearly 9% on Monday after the announcement. Related: Twitter’s Jack Dorsey: We know we must be easier to use Twitter is searching for a permanent CEO after Dick Costolo Authentic Blue Ryan Oreilly Jersey stepped down earlier this year. Elite Evander Kane Jersey Co founder Jack Dorsey is serving as interim CEO. But he is also the CEO of private payments startup Square, which is reportedly looking to go public. But the NFL news may be a sign that other current executives have
Elite Gold Evander Kane Jersey workout session to aid the recovery process. "[The cereal] Men Matt Moulson Jersey provides the high carbs, and the lowfat milk is providing a great source for whey and casein protein," says Carey, team dietitian for Kid Derek Roy Jersey the NBA’s Portland Trail Blazers. The players might love cereal, but they loathe whole fruit, which is why Carey has them drink 100 percent pure fruit juice. "At least I know they’re getting the phytonutrients of fruit, and it’s Authentic Gold Derek Roy Jersey in a liquid form, so it’s going to hydrate them," says Carey. She notes hydration is paramount Authentic Zemgus Girgensons Jersey since her athletes can sweat a liter of fluid in a typical two hour practice. The antioxidants found in fruit also neutralize the body’s free radicals, groups of atoms that can damage cellular components such as DNA. "Antioxidants are like little boxing gloves sitting on your cell Men Evander Kane Jersey wall, waiting to fight off free radicals," Youth Zemgus Girgensons Jersey says Carey. Pasta, high in carbs, is also important. Eve Pearson, RD, CSSD, LD, sports dietitian for Major League ‚s FC Dallas, provides
meaning that you’d need to Authentic White Zemgus Girgensons Jersey subscribe to one of their six cable partners in order to access the live stream. However, the company is allowing EVERYONE access to the Super Bowl 48 stream for free and Elite White Matt Moulson Jersey without authentication as a special Super Bowl preview. ET on Super Bowl Sunday, Feb. 3rd. That means anyone can watch Women Evander Kane Jersey the big game, along with the FOX pre and postgame shows, online without needing a cable subscription. There will also be a Spanish language broadcast available through FOX Deportes. Here are the highlights of the schedule (in Eastern (ET) times). FOX Sports Live Watching Super Bowl 48 with FOX Sports GO (iPad)If you’re on the go, or don’t have access to a TV or computer, you can use the FOX Sports GO app for Apple iPads to watch everything you can on the browser based stream above. Unfortunately, there is no FOX Sports Go app for Android, so Android tablets will not Authentic Blue Evander Kane Jersey be able to watch the FOX coverage either, but that doesn’t mean you’re left out entirely. Watching Super Bowl 48
We are approaching the start of the 2013 NFL fantasy football season (fantasy starts long before the NFL) so it is time to start your preparation work. Sure, you could take the easy way out and let your autodraft engine pick your team for you and hope that you will be competitive. However, very few leagues are won this way. You need to gain the advantage at draft time by picking the Sleepers ahead of the other managers and being positioned to pick the waiver wire clean at the appropriate times during the season. So, here is a basic checklist to start with. Determine what fantasy football website you want to play on. Even if you are not the Commissioner, you want to investigate the variety of sites available and determine who has the best features Authentic Blue Evander Kane Jersey and appears to be the easiest to use. Do not be afraid to use a site that you have not seen on national television. Investments in innovation will help you play in a more enjoyable league. Start building the pool of players that will one day make

1 gift per car at malls would meet the needs of our food banks During this holiday season, we are all scurrying about the shopping malls replica yeezy boost trying to find that perfect yeezy 750 boost online gift for our families and loved ones. Are we also thinking of those who, without the help of the community, would not even have a simple Christmas dinner? Unemployment cheap yeezy boost numbers seem to be on the rise, and we are constantly reminded in the media of more layoffs and businesses going under. I can’t help but think of those people cheap yeezy 750 boost as they struggle to have Christmas in their homes, and thinking "Am I doing enough?" "Are yeezy 750 boost online we all doing enough?" There has to be a reasonable solution to cheap yeezy boost this dilemma. As I pulled into a busy shopping mall recently, I saw the parking lot bursting discount ray bans with cars. I started to wonder if people would mind contributing $1 per car to Hamilton food banks. Thousands of cars 750 boost free shipping per day park in this parking lot. If we wholesale nike nfl jerseys could replica yeezy 750 boost do yeezy 350 boost online this for just one weekend during the holiday season, we could stock the shelves of every food bank in the city. Can we all fit yeezy 750 new release one dollar into our Christmas budget?
350 boost free shipping on Hand Always keep your insurance card in your glove box and a copy in your wallet. Beyond that, it’s best to have a writing pad and several pens or pencils available in your car, in addition to your cell phone or a camera. These items will yeezy 750 for sale help discount oakleys to collect the proper documentation, should you need to file a claim. It’s also a authentic nhl jerseys good idea to have a kit ready, including warning lights cheap michael kors or a hazard triangle, fire extinguisher and a first yeezy 750 boost black aid replica yeezy 350 boost kit for any small cuts or burns. In an Accident: cheap nhl jerseys Never let another driver talk you into not calling the police cheap yeezy 750 boost at the scene of an accident. If for some yeezy 750 boost online reason you didn’t call the police, and you cheap yeezy 750 boost plan to make a claim on your insurance, you must file a report as soon as possible, make copies and send one to your adjuster. Not having a report will hold up your replica yeezy boost claim. Also, if you 750 boost free shipping didn’t file a claim right away, it may raise questions with your carrier. Be Organized at the Scene If you are in an accident, it’s easy to forget the steps you need to take. Luckily, most insurance companies